سرخط خبرها
خانه / فعالیت ها

فعالیت ها

الف-نگهداري شبانه‌روزي از فرزندان بي‌سرپرست( خانه فرزندان بی سرپرست حضرت فاطمه (س))

در حال حاضر  ۱۶ دختر ۶تا ۱۸ ساله در خيريه به صورت شبانه‌روزي نگهداري مي‌شوند. اغلب اين فرزندان بي‌سرپرست بوده و از سوي سازمان بهزيستي به مسئولين خيريه معرفي شده‌اند. اين مركز تحت نظارت سازمان بهزيستي اداره شده و وضعيت معيشتي‌، آموزشي‌، پرورشي و بهداشتي فرزندان به طور مستمر توسط بازرسان سازمان بررسي و گزارش مي‌شود.

وظيفه نگهداري از اين فرزندان را سه نفر كارشناس روانشناسي به عنوان مربي در كنار يك كمك‌مربي و مددكار و زير نظر مستقيم مديريت موسسه با همكاري و برخورداري از نظرات كارشناسي متخصصين روانشناس بر عهده دارند.مسئولين مؤسسه سه هدف اساسي زير را در رشد و اعتلاي فرزندان مد نظر دارند:

الف ـ ۱) بهبود وضعيت رفاهي و معيشتي

انتخاب فضا و امكانات مناسب براي زندگي، رسيدگي مستمر به وضعيت بهداشت و تغذيه فرزندان و ارائه امكانات تفريحي مناسب، از جمله اقدامات مسئولين خيريه است. در حال حاضر فرزندان از وضعيت معيشتي نسبتا خوب و در حد متوسط جامعه برخوردارند.

الف ـ ۲) ارائه خدمات بهداشتي و درماني

در حال حاضر بك گروه مجرب پزشكي شامل پزشك عمومي، پزشك متخصص اطفال، متخصص علوم آزمايشگاهي، روانپزشك، چشم‌پزشك و دندانپزشك به طور داوطلبانه با خيريه همكاري دارند و وضعيت بهداشت و سلامت فرزندان را به طور مرتب بررسي كرده و اقدامات درماني لازم را به صورت رايگان انجام مي‌دهند.

الف ـ ۳)ا رتقاي برنامه هاي آموزشي

  موسسه خيريه كلاسهاي آموزشي فوق برنامه را نيز براي فرزندان تدارك ديده است كه اغلب آنها در محل خيريه و با حضور مربيان و معلمان برگزار مي‌شود. آموزش رايانه، زبان انگليسي، قرآن، ، نقاشي، آموزش مهارتهاي زندگي،  موسيقي از جمله اين برنامه‌هاست. مربيان و اساتيد اين كلاس ها اغلب داوطلبانه و به طور رايگان فرزندان را آموزش مي‌دهند. يك گروه از دانشجويان داوطلب نيز بر طبق يك برنامه زمانبندي شده در خيريه حضور يافته و در فراگيري دروس‌، دانش آموزان را ياري مي‌دهند.

الف ـ ۴) توجه به رشد فرهنگي و اجتماعي

مسئولين خيريه مي‌كوشند علاوه بر رسيدگي به وضعيت رفاهي ، آموزشي و تربيتي فرزندان‌، آنها را در رشد فرهنگي و اجتماعي نيز همراهي كنند. مربيان و مسئولين، فرزندان را به حضور فعال در فعاليتهاي اجتماعي سازنده ترغيب كرده و امكانات لازم را براي آنان فراهم مي‌كنند. فرزندان با همت و كمك افراد خير به اردوهاي يك روزه و يا هر چند يكبار به  سينما مي‌روند. حضور در پارك و رستوران نيز از جمله اين برنامه‌هاست. در اين راستا گروهي از فرزندان برنامه‌هاي موفقي در اجراي موسيقي در برخي از مراكز و مؤسسات داشته‌اند. اين فعاليتها باعث مي‌شود فرزندان از حالت انزوا خارج و از روحيه و اعتماد به نفس نسبتا خوبي برخوردار شوند.

ب-پایگاه خدمات اجتماعی

از دو دهه گذشته در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه به دلایل مختلفی از جمله افزایش مهاجرت از روستا به شهر، افزایش فقر و کاهش فرصت های شغلی تعدادی از خانواده ها به صورت سکونتگاه هایی غیر رسمی و یا حاشیه نشین به صورت غیرمجاز و در عین حال نابه سامان زندگی می کنند. این محلات خود رو به دلایل فوق در حاشیه شهرها به وجود آمده و چون اکثریت قریب به اتفاق آنها افراد کم درآمد و فقیری هستند، از سطح سواد، بهداشت و آسایش کمتری نسبت به کل جامعه برخوردار می باشند. پایگاه خدمات اجتماعی در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی از طریق کارشناسان و نیروهای تخصصی خود در جهت کاهش آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. در واقع نقش این پایگاه شناسایی، آگاه سازی عمومی، ارجاع به مراکز آسیب ها، آموزش مهارت های زندگی، انجام پژوهش های کاربردی با موضوعات مربوط به گروه های هدف دفتر آسیب دیدگان اجتماعی، آموزش مهارت های مقابله با مشکلات، برگزاری جلسات مشاوره فردی یا گروهی متناسب با مشکل، برگزاری کلاس های آموزشی برای ارتقاء سطح آگاهی خانواده های منطقه تحت پوشش، معرفی خدمات سازمان و … می باشد.

ج-مرکز اجتماع درمان مدار (T.C)

این مجموعه مرکز بازتوانی افرادی است که بر اثر سوءمصرف مواد مخدر دچار برخی اختلالات رفتاری در زندگی شخصی و اجتماعی خود گردیده اند. T.C یک اجتماع کوچک است که  آن روابط عاطفی و وابستگی با یکدیگر مثل افراد یک خانواده است. در مرکز اجتماع درمان مدار افرادی زندگی می کنند که توانسته اند در درمان وابستگی جسمی خود موفق شوند و این افراد مایل به درمان وابستگی روانی خود نیز هستند. این افراد با مشارکت یکدیگر(گروه همتا) و با کمک درمانگران (روانپزش، پزشک، روانشناس، مددکار و کار درمانگر) و یاوران(معتادین بهبود یافته ای که قبلا دوره حضور در مراکز T.C را با موفقیت طی کرده اند) بدون استفاده از دارو در جهت بهبود خود تلاش می کنند. نظر به اینکه اثرات متعدد سوء مصرف مواد مخدر بر جسم و روح و روان فراتر از یک سم زدایی جسمی معمولی می باشد، لذا مراکز اجتماع درمان مدار رویش ضمن آگاهی و اشراف کامل به این موضوع و ریشه یابی علل اصلی بیماری که همانا سوء رفتار های اجتماعی، عدم مهارت زندگی و… دارای برنامه مدون جهانی بوده که طی مدت ۳ الی ۶ ماه می تواند فرد بیمار را در مقابل آن واکسینه نموده و فرصت زندگی سبز دوباره را به وی اعطا نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>